TECOS-ova praksa ni kuhanje kave!

TECOS Razvojni center orodjarstva Slovenije že vse od začetka delovanja v svoje vrste sprejema tudi študente. Verjamemo, da mladostni zanos in generacijske razlike med sodelavci prispevajo k inovativnosti naših rešitev za gospodarstvo.

Tokrat sta se nam na 8-tedenski praksi pridružili študentki Fakultete za tehnologijo polimerov (FTPO) iz Slovenj Gradca, Nataša Zupanc in Nela Marin. Obe sta v TECOS-u opravljali obvezno študijsko prakso.

Nataša Zupanc pravi, da sta bili njeni najpogostejši zadolžitvi 3D-skeniranje in brizganje. 3D-skeniranje je bilo zanjo nekaj popolnoma novega: »Do konca prakse sem že znala samostojno skenirati in pripraviti poročilo. Kar se brizganja tiče smo na fakulteti že obdelali teoretični del in v okviru laboratorijskih vaj tudi malo brizgali. Vendar sem v TECOS-u res spoznala, kaj pomeni brizganje. Pripraviti sem morala material, zagnati stroj, nastaviti določene parametre in narediti dobre kose. Poleg tega sem se naučila zamenjati orodja na strojih ter razstaviti sama orodja.«

Podobno praktična je tudi izkušnja Nele Marin: »V dveh mesecih sem pridobila ogromno dragocenih izkušenj, dodatnega znanja in veščin, ki jih pri samem študiju ni mogoče pridobiti. Prvič sem spoznala tehnologijo skeniranja, veliko sem delala v delavnici (sestavljanje in razstavljanje orodij, nastavljanje parametrov za brizganje, priprava materiala, meritve skrčkov, prevzem orodja…). V času študija smo bili zaradi pandemije prikrajšani za nekatere laboratorijske vaje, z opravljanjem prakse v TECOS-u pa sem lahko ta primanjkljaj uspešno nadoknadila.«

 

Sodelovanje, izmenjava idej in mnenj, ponazoritev teoretičnih znanj na praktičnih primerih in vključevanje v delovni proces je dragoceno tudi za TECOS, saj večino novih kadrov, ki se kasneje zaposlijo pri nas, najdemo prav v času praks in pripravništev ter jih skupaj z bolj izkušenimi sodelavci in njihovim mentorstvom spremljamo na njihovi strokovni poti. Temu pritrjuje tudi Nela Marin: »Kolektiv nudi zelo spodbudno učno okolje za mlade študente, saj podajajo številne strokovne nasvete in usmeritve, ki jih mladi brez praktičnih izkušenj potrebujemo. Poleg tega je delavno in kolegialno vzdušje zelo prijetno. Za to izkušnjo na svoji karierni poti sem zelo hvaležna.«

Potrebujete dodaten razlog, zakaj je praksa v TECOS-u prava izbira? Nataša Zupanc dodaja: »Prakso v  TECOS-u bi priporočala tudi drugim dijakom ali študentom, ki jih zanima delo s polimeri. Ne samo, da se res naučiš veliko novega, ampak imaš tudi ob sebi super kolektiv.«

Imate izziv? Poiščimo enostavno rešitev.

Izpolnite obrazec, zastavite vprašanja, odprite vrata novemu sodelovanju.