Projekt RISE, pobuda, ki jo financira Evropska komisija v okviru instrumenta za medregionalne naložbe v inovacije (I3) Evropskega sklada za regionalni razvoj, pomembno prispeva k spodbujanju trajnostnega sodelovanja in pospeševanju uvajanja inovacij v manj razvitih regijah Evrope. RISE, ki se osredotoča na Bolgarijo, Slovenijo in Portugalsko, podpirajo prehodne regije v Španiji, na Finskem in Švedskem, hkrati pa se opira na strokovno znanje razvitih regij v Franciji in Italiji. Konzorcij, ki ga koordinira družba CleanTech Bulgaria, vključuje osem partnerjev, ki si skupaj prizadevajo za zeleni in digitalni prehod.
Na polovici poti konkretni premiki h krepitvi inovacijskih ekosistemov
Ob izteku polovice 24-mesečnega obdobja trajanja projekta (november 2023 – oktober 2025) je projekt RISE uspešno izvedel ključne pobude za krepitev inovacijskih ekosistemov in medregionalnega sodelovanja. Prizadevanja so osredotočena na učinkovito in trajnostno proizvodnjo, biogospodarstvo in pametne tehnologije, kar zagotavlja, da mala in srsednje velika podjetja (MSP) in regionalni deležniki prejmejo potrebno podporo za povečanje obsega in izvajanje pametnih rešitev.
Ključni dosežki in aktivnosti projekta RISE
1. Predstavitev projekta RISE: Povezovanje zainteresiranih strani na področju inovacij
Predstavitveni dogodki RISE Roadshow je bila ključna pobuda, namenjena povezovanju in krepitvi inovacijskih akterjev po vsej Evropi. Serija spletnih seminarjev se je osredotočala na ključna tematska področja:
- Mineralne surovine (29. maj 2024) – poudarjanje trendov v EU na področju kritičnih surovin;
- Bioenergija in trajnostne stavbe (12. junij 2024) – raziskovanje biogospodarstva in trajnostne gradnje;
- Gozdna biomasa in krožno gospodarstvo (26. junij 2024) – spodbujanje praks krožnega gospodarstva.
Roadshowi so z več kot 130 udeleženci, med katerimi so bili MSP-ji, raziskovalne organizacije in oblikovalci politik, zagotovili dinamično platformo za sodelovanje. Skupaj je bilo predstavljenih 32 projektnih predlogov, ki so spodbudili nova partnerstva in pobude. Zlasti tri podjetja so vzpostavila sodelovanje, ki je privedlo do prijave projekta programa LIFE EU, kar že kaže na oprijemljiv vpliv pobude RISE.
2. Faza iskanja partnerjev in “lahkega mentorstva”
Po predstavitvi je RISE začela strukturirano dejavnost iskanja partnerjev, da bi olajšala medregijsko sodelovanje med izbranimi podjetji. Na podlagi pobude je bilo oblikovanih 23 predhodnih delovnih skupin, v katerih je sodelovalo 41 podjetij iz različnih regij. V podporo tem skupinam je RISE uvedel fazo “lahkega mentorstva“ in jim zagotovil zbirko orodij z bistvenimi smernicami, viri in predlogami za podporo pri razvoju in izpopolnitvi skupnih inovacijskih projektov.
3. Dogodki za predstavitev in pripravljenost na naložbe
Po fazi „lahkega mentorstva“, ki je podjetjausmerila h konkretnejši opredelitvi svojih projektov, so skupni inovacijski projekti dobili priložnost predstavitve na t.i. „pitch“dogodkih, ki jih je organiziral konzorcij RISE. Trije odmevni predstavitveni sestanki so potekali na lokacijah:
- Évora, Portugalska (9. oktober 2024) – osredotočen na kovinsko, kamnoseško in gradbeno industrijo;
- Vratsa, Bolgarija (7. november 2024) – osredotočen na trajnost in krožno gospodarstvo;
- Bruselj, Belgija (11. december 2024) – izpostavljene so bile priložnosti za sodelovanje na ravni EU, osredotočene na trajnostno mobilnost in baterije.
Dogodki so imela ključno vlogo pri pospeševanju medregionalnih naložbenih projektov na področju inovacij. Združili so ključne industrijske deležnike, omogočili strateško mreženje in MSP-jem omogočili predstavitev njihovih inovativnih rešitev. Udeleženci so pripravili skupno 30 projektnih listov (vzorčni list je razvil konzorcij RISE za standardizacijo različnih zbranih projektov), kar je prispevalo k bogatemu naboru potencialnih naložbenih projektov.
Rezultati in obeti za prihodnost
Poročilo o zrelosti naložb (izdelek 4.2)
Na podlagi rezultatov dogodkov za predstavitev projektov je konzorcij v poročilu o zrelosti naložb ocenil 30 predloženih projektnih dokumentacij in jih razvrstilo v tri kategorije:
- zelo zrele (pripravljene za takojšnjo pospešitev naložb);
- v razvoju (zahtevajo nadaljnje svetovanje in podporo);
- nezrele (preusmerjene k drugim možnostim financiranja).
Okvir za razvrščanja zagotavlja, da so obetavne inovacije deležne ciljno usmerjene podpore za čim večji učinek in razširljivost.
Naslednji koraki: Krepitev ekosistema RISE
V prihodnjih mesecih se bo konzorcij RISE osredotočil na:
nadaljnji razvoj izbranih naložbenih projektov v bolj strukturirane poslovne načrte;
- zagotavljanje prilagojenih usposabljanj za izpopolnitev finančnih strategij in tržnega pozicioniranja;
- organizacijo dodatnih dogodkov za mreženje in izmenjavo znanja za nadaljnjo podporo MSP-jem in regionalnim zainteresiranim stranem;
- zagotavljanje dolgoročne trajnosti medregijskega inovacijskega ekosistema po zaključku projekta.
Skupen pristop za trajnostno prihodnost
Uspeh projekta RISE temelji na štirikratnem modelu, ki združuje akademsko sfero, industrijo, odločevalce in civilno družbo. Z izkoriščanjem strokovnega znanja in izkušenj v razvitih regijah in regijah v prehodu RISE ne pospešuje le inovacij na manj razvitih območjih, temveč tudi spodbuja bolj odporno in povezano evropsko inovacijsko okolje.